
США хочуть контролювати всі корисні копалини в Україні та основні інвестиції в інфраструктуру, – Bloomberg
У новій версії угоди про рідкісноземельні ресурси США намагаються контролювати всі основні майбутні інвестиції в інфраструктуру та видобуток корисних копалин в Україні, потенційно отримуючи право вето на будь-яку роль інших союзників Києва та підриваючи заявку країни на членство в Європейському Союзі.
Про це пише Bloomberg, яке отримало драфт документа.
Так, у рамках угоди адміністрація президента Дональда Трампа вимагає “права першої пропозиції” на інвестиції в усі інфраструктурні проєкти та проєкти з видобутку природних ресурсів у рамках переглянутої угоди про партнерство з Україною.
Які вимоги виставляє адміністрація Трампа?
“Якщо угода про партнерство буде ухвалена, вона надасть США величезні повноваження контролювати інвестиції в Україну в такі проєкти, як будівництво доріг і залізниць, портів, шахт, видобуток нафти й газу, а також критично важливих корисних копалин. Це означатиме безпрецедентне розширення економічного впливу США в найбільшій за площею країні Європи саме в той час, коли вона намагається зблизитися з ЄС”, – йдеться у матеріалі.
Крім того, пише агенство, угода надасть США першочергове право на отримання прибутку, що перераховуватиметься до спеціального інвестиційного фонду реконструкції, який контролюватиметься Вашингтоном.
“Відплата” за надану допомогу
Важливо, що в документі зазначено, що США розглядають “матеріальну та фінансову допомогу”, надану Україні після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року, як свій внесок до цього фонду.
Угода в такому вигляді фактично означає, що адміністрація Трампа хоче змусити Україну оплатити всю військову та економічну підтримку, безкоштовно надану з початку повномасштабної війни. Це навіть має статися раніше, ніж Київ отримає будь-який дохід.
Журналісти видання додають, що нині обговорення деталей угоди триває, і остаточна версія проєкту може суттєво відрізнятися від поточної.
Україна, ймовірно, відповість на документ США власними поправками цього тижня, повідомив Bloomberg поінформований співрозмовник.
Право вето США на корисні копалини України
Згідно з поточним драфтом документа, Міжнародна фінансова корпорація розвитку США (DFC) контролюватиме спільний інвестиційний фонд, призначаючи трьох з п’яти членів ради директорів і володіючи “золотою акцією”, яка дає їй особливе право голосу для блокування певних рішень. Україна призначатиме двох інших членів і не матиме права втручатися в повсякденне управління фондом.
Уряд у Києві повинен буде вкладати до фонду 50% своїх доходів від усіх нових проєктів з видобутку природних ресурсів та інфраструктурних проєктів. У документі зазначено, що США матимуть право на весь прибуток плюс 4% річного прибутку, доки не повернуть всі витрати на допомогу Україні з 2022 року.
Також Україна буде зобов’язана подати всі інвестиційні проєкти до фонду на перевірку. Києву буде заборонено пропонувати відхилені проєкти іншим сторонам на “матеріально кращих” умовах щонайменше впродовж одного року.
Крім того, згідно з проєктом, уряд США матиме право купувати українські метали, мінерали, нафту і газ на комерційних умовах, незалежно від того, чи фінансує проєкт фонд.
Угода, яка не має часових обмежень, також забороняє Києву продавати критично важливі корисні копалини країнам, які є “стратегічними конкурентами” США, додає Bloomberg.
Нагадаємо, раніше нардеп “Голосу” і заступник голови податкового комітету Верховної ради Ярослав Железняк повідомив, що США передали Україні новий проєкт угоди про корисні копалини, який має бути ратифіковано у Верховній Раді.
Цей варіант, на його погляд, є невигідним для України.
Comments (0)