
Болгарія передумала продавати російські реактори для Хмельницької АЕС, – віцепрем’єр
Уряд Болгарії відмовляється продавати Україні призначені для недобудованої АЕС “Белене” реактори, які “Енергоатом” планує використати для добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС.
Про це віцепрем’єр уряду країни і голова Болгарської соціалістичної партії (БСП) Атанас Зафіров у ефірі місцевого телеканалу bTV, передає Liga.net.
За словами Зафірова, це рішення підтримали всі партнери в уряді, включно з лідером партії ГЕРБ Бойко Борисовим, який раніше підтримував продаж реакторів.
Причиною такого рішення Зафіров назвав необхідність розвитку ядерної енергетики у самій Болгарії.
“Ми є свідками того, що ціна на електроенергію зростає в усьому світі. Світ перебуває у перманентній енергетичній невизначеності, і в цій ситуації ядерна енергія залишається найнадійнішим і стабільним джерелом – дешевим і передбачуваним. Все в наших руках – у нас є майданчик, у нас є реактори, у нас є персонал”, – сказав болгарський віцепрем’єр.
Болгарська редакція Forbes зауважує, що таке рішення ставить під сумнів реалізацію іншого важливого енергетичного проєкту у Болгарії – будівництва нових блоків №7 і №8 на АЕС “Козлодуй”, для якого планувалося використати кошти від продажу обладнання з АЕС “Белене”.
Міністр енергетики Болгарії Жечо Станков в ефірі місцевого телебачення підтвердив, що соціалісти вимагають заблокувати продаж обладнання Україні, але уточнив, що остаточне рішення буде ухвалене коаліцією та Національними зборами.
Водночас Станков зазначив, що в Європі відбувається “ренесанс ядерних технологій” і інвестори шукають джерела великих обсягів енергії з низьким рівнем викидів.
Що відомо про закупівлю ректорів у Болгарії
У березні міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що переговори з урядом Болгарії про придбання вироблених у Росії реакторів для добудови третього і четвертого енергоблоків на Хмельницькій АЕС тривають, українська сторона чекає на умови договору від болгарського уряду.
Віцепрезидент “Енергоатома” Хартмут Якоб підтвердив, що договір про закупівлю в Болгарії корпусів реакторів готується, а для його фінансування планують залучити кредитні кошти.
Перед тим президент Володимир Зеленський підписав закон “Про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції”.
Заради швидкого ухвалення цього закону Комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг повністю змінив текст ухваленого в першому читанні законопроєкту №11392, залишивши у ньому лише поправку про придбання у Болгарії вироблених у Росії реакторів для добудови третього і четвертого енергоблоків на Хмельницькій АЕС.
Голова Комітету Андрій Герус (“Слуга народу”) пояснював, що таке термінове рішення обумовлене тим, що “Енергоатом” нібито має менш ніж два місяці, щоб ухвалити рішення про купівлю реакторів російського виробництва, які зберігаються у Болгарії понад 10 років. Міністр енергетики Герман Галущенко уточнював, що цей строк спливав 11 березня.
Йдеться про придбання виготовлених “Росатомом” енергоблоків ВЕР-1000 для АЕС “Белене” у Болгарії. У 2012 році Болгарія відмовилась від будівництва станції. У липні 2023 року парламент Болгарії доручив провести переговори з Україною про продаж реакторів ВВЕР-1000 російського виробництва за суму не меншу за 600 млн євро. Остаточна вартість угоди наразі невідома.
Скільки може коштувати добудова двох блоків Хмельницької АЕС
Міністр енергетики Герман Галущенко розповідав, що загалом вартість завершення будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС з використанням вироблених у Росії реакторів може коштувати Україні приблизно 160 млрд грн, але оновлене техніко-економічне обґрунтування ще не готове. За його словами, для добудови цих двох блоків за російською технологією планують залучити кредитні кошти, але не уточнив подробиць.
Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що з фінансуванням добудови Хмельницької атомної станції “проблем немає”, для цього можуть залучити кредитні кошти або гроші інвесторів.
У червні 2024 року Комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг схвалив законопроєкт №11146 про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС. Однак члени Комітету зауважили, що законопроєкт потребує актуалізації на 2024 рік показників техніко-економічного обґрунтування проєкту.
Попереднє техніко-економічне обґрунтуванням добудови енергоблоків, затверджене розпорядженням Кабміну № 579-р від 26 липня 2018 року, тоді загальна кошторисна вартість будівництва у поточних цінах станом на 2017 рік оцінювалася у 72,34 млрд грн. “Енергоатом” замовив корегування ТЕО лише на початку лютого цього року.
Втім, “Енергоатом” повідомляв, що вже розпочав підготовчі роботи для добудови цих енергоблоків, не чекаючи схвалення такого рішення Верховною Радою.
Хмельницька АЕС розташована на території Хмельницької області в місті Нетішин. У складі Хмельницької АЕС працює два енергоблоки ВВЕР-1000 загальною потужністю 2000 МВт (підключені у 1987 і 2004 роках).
Comments (0)