Чи заборонять США європейцям постачати Україні американську зброю та обслуговувати техніку

Рішення президента США Дональда Трампа призупинити допомогу Україні – важкий удар не лише для Києва, а й для європейських союзників, які наполегливо переконують американську адміністрацію продовжити підтримку.

Однак це не перший випадок, коли США відмовляються від військової допомоги.

Через протидію республіканців у Конгресі не вдалося погодити найбільший транш військової допомоги у майже 61 млрд доларів, виділений тодішнім президентом Джо Байденом влітку 2023 року.

Тоді Україні майже вдалося поповнити дефіцит боєприпасів за допомогою Європи.

Навесні 2024 року Конгрес все-таки затвердив пакет, і це було дуже вчасно – Україна ледве відбивалася від російського наступу на Харківщині. Прибуття американської зброї допомогло переломити ситуацію.

Як і 2024 року, наслідки нинішнього припинення американської допомоги можуть проявитися лише через кілька місяців.

Водночас європейські країни поступово нарощують виробництво артилерійських снарядів. Сьогодні на Європу припадає 60% всієї допомоги Києву – це більше, ніж дає США.

Однак американська військова підтримка, як і раніше, життєво важлива для України. Один із західних посадовців нещодавно назвав її “вершками” у сфері озброєнь.

Здатність України захищати своїх громадян і міста значною мірою залежить від складних американських систем протиповітряної оборони Patriot і NASAMS.

Президент США Джо Байден під самий кінець свого терміну зробив те, про що його багато місяців просив Київ, – зняв заборону на удари балістичними тактичними ракетами ATACMS по території Росії. Звісно, з обмеженнями, але це дозволило українцям бити по особливо важливих цілях на окупованих територіях.

І справа не лише в якості, а й в кількості допомоги. Оскільки США є найпотужнішою армією у світі, вони змогли відправити сотні додаткових “Хаммерів” і бронемашин – кількість, з якою ніколи не зможуть зрівнятися невеликі європейські армії.

Втім, наслідки можуть бути ще тривожніші – і стосуються вони обміну розвідданими.

Жодна країна не може зрівнятися із США у сфері космічного спостереження, збору розвідданих та комунікацій. І це забезпечують не лише американські військові, а й комерційні компанії.

Візьміть хоча б мережу супутникового зв’язку Starlink Ілона Маска. На кожній українській позиції на передовій, яку я відвідав, є тарілка Starlink.

З їх допомогою передають найсвіжішу інформацію з поля бою. Вони також необхідні для координації ударів артилерії та безпілотників.

Український солдат налаштовує супутниковий інтернет від Starlink

Автор фото,Reuters

Підпис до фото,Український солдат налаштовує супутниковий інтернет від Starlink

Раніше Пентагон визнав, що фінансує це “рятувальне коло”.

Враховуючи, що Ілон Маск є ключовою фігурою в адміністрації США, виглядає малоймовірним, що він захоче оплачувати цей рахунок. Маск також є різким критиком президента Зеленського.

Постає також питання: чи заборонять США європейським країнам відправляти в Україну американське обладнання?

Коли Європа хотіла надати Україні американські винищувачі F-16, вона спочатку мала отримати схвалення Вашингтона.

Цікавить також, що буде з технічним обслуговуванням поставленого США обладнання? Американці навчають українських військових і допомагають їм обслуговувати свою техніку.

Під кінець свого терміну Байден зняв обмеження на роботу американських підрядників в Україні. Винищувачі F-16, зокрема, потребують інженерів і запчастин, щоб працювати нормально.

Рішення Трампа призупинити допомогу багатьом в Україні та за її межами може здатися дріб’язковим. Але очевидно й те, що воно має політичну мету – примусити їх швидше сісти за стіл переговорів.

Європейські союзники сподіваються, що це буде лише пауза. Без підтримки США на Україну чекає ще більш сувора боротьба за виживання.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *