Путін обіграв Трампа. Що значить домовленість Росії і США щодо “енергетичного перемир’я”

Підсумки телефонних перемовин між президентом США та Росії щодо миру розчарували оглядачів на Заході та в Україні. Вимогу Дональда Трампа щодо негайного 30-денного перемир’я Володимир Путін технічно відкинув, знову висунувши для неї низку додаткових вимог та “але”.

Як заведено жартувати у таких випадках, сторони “домовились домовлятись”, а єдиним реальним результатом стала обіцянка Росії пристати на так зване “енергетичне перемир’я”. Тобто погодитись протягом 30 днів не бити по українській енергетиці та інфраструктурі і негайно припинити удари.

Але що це означає на практиці більшість українців відчули буквально у перші хвилини після оголошенням Кремлем результатів перемовин – сотні “шахедів” звично почали атаку на Україну, у Києві та інших містах почались вибухи, які тривали всю ніч.

Українські експерти вже пишуть про те, що Путін переграв Трампа, а той зазнав приниження від Росії. Володимир Зеленський коментує ситуацію обережно і чекає, щоб про домовленості його розповіли напряму, а не просто він прочитав про все це із заяв Кремля та постів у соціальних мережах.

Але головне, що повне припинення вогню і хоч якийсь мир в Україні, які так гучно обіцяв Дональд Трамп, зовсім не стали ближчими після такої очікуваної розмови лідерів Росії та США.

Кореспонденти ВВС аналізують розмову Дональда Трампа та Володимира Путіна і міркують, як це наблизило чи віддалило Україну від миру.

План Трампа не працює

Святослав Хоменко, кореспондент ВВС:

Новини про те, що Дональд Трамп і Володимир Путін домовилися про 30-денне енергетичне перемир’я з’явилися в стрічках новин приблизно в ті ж хвилини, коли над Києвом завили сирени повітряної тривоги. Телеграм-канали, що моніторять повітряний простір над Україною, попередили про наближення до столиці ударних дронів.

Це – найкраща метафора для домовленості, якої нібито досягли американський та російський лідери. І Білий дім, і Кремль можуть писати у своїх соцмережах про прорив у мирних переговорах і про те, що мир – він ось уже, за рогом.

Але куди б не влучив “шахед”, у зведеннях російського міноборони ми, напевно, прочитаємо про те, що удар завдали по військовому об’єкту, місцю скупчення техніки, чому завгодно, але не по енергетиці. Адже Володимир Путін пообіцяв по ній не бити, а Дональд Трамп, як ми пам’ятаємо, йому вірить.

Лікарня

Автор фото,Зеленський

Підпис до фото,Лікарня у Сумах, в яку влучив російський “шахед” у ніч “енергетичного перемир’я”. Фото Володимира Зеленського

А якщо серйозно, то підсумків цієї телефонної розмови кілька.

Головний із них – після цього дзвінка стало зрозуміло, що план Трампа, на який він так довго переконував Володимира Зеленського, – оголосити безумовне перемир’я, а лише потім домовлятися про повноцінний мир – не спрацює, бо в його реалізації не зацікавлений Володимир Путін.

Російський президент висуває цілу низку умов для цього безумовного перемир’я: найважливіші з них – це припинення будь-якої військової допомоги для України та зупинення Києвом мобілізації у ЗСУ.

Скажімо коротко: станом на цей день ці умови можна назвати нездійсненними. І тепер постає питання: чи Дональд Трамп звинувачуватиме Володимира Путіна в небажанні досягти миру так само голосно, як звучали його тиради на адресу Володимира Зеленського?

Другий підсумок – сюжетна лінія переговорів, схоже, пішла від максималістських побажань Трампа до того сценарію, який спочатку пропонували Володимир Зеленський, Кір Стармер та Еммануель Макрон: перемир’я у повітрі та на морі, якого й досягти реалістичніше та моніторити легше.

З тією лише поправкою, що лідери України, Британії та Франції пропонували обмежити всі повітряні удари, а не тільки спрямовані по енергетичних об’єктах (адже українці давно не сміються від сумного жарту про те, куди російська ракета влучає, там постфактум виявляється вражений нею важливий штаб Збройних сил України).

Третій – немає сенсу говорити про будь-які досягнуті домовленості, поки згоду на них не підтвердив Київ. За останні місяці Україна показала, що її дрони та ракети можуть цілком успішно вражати енергетичні об’єкти в глибині Росії, за сотні кілометрів від кордону.

І ще питання, кому вигідніше це 30-денне “енергетичне перемир’я”, яке зовсім не дорівнює повноцінному перемир’ю в повітрі.

Ввечері після розмови президентів США та Росії Володимир Зеденський заявив, що чекає на дзвінок від Дональда Трампа, під час якого хотів би обговорити підсумки півторагодинної розмови між Дональдом Трампом та Володимиром Путіним. І я не прогнозував би наперед його результат: Володимир Зеленський уже один раз на очах у всієї планети сказав Дональду Трампу “ні”.

Трамп відступає

Джидда

Автор фото,ОП

Підпис до фото,Путін відкинув домовленість України та США у Джидді про повне 30-денне перемир’я

Том Бейтман, кореспондент ВВС, Вашингтон:

Заява Білого дому щодо розмови Трампа з Путіним свідчить, що президент США відмовився від своєї вимоги про негайне припинення бойових дій на суходолі, у повітрі та на морі. Натомість Путін погодився зупинити удари по енергетичній інфраструктурі України.

Насправді це була українська пропозиція, яку американці обійшли стороною тиждень тому.

Трамп і Путін, схоже, також домовилися про негайні технічні переговори щодо довгострокового врегулювання. Кремль заявив, що цей процес має бути “комплексним, стабільним і довготривалим”.

Однак поки що незрозуміло, чи йдеться про подальші переговори між США та Росією, або ж про двосторонні перемовини між Росією та Україною.

Водночас Путін висунув ключову умову, яка є життєво важливою для України. У заяві Кремля сказано, що основною вимогою для “недопущення ескалації конфлікту та роботи над його вирішенням” має стати “повне припинення іноземної військової допомоги та передачі розвідданих Києву”.

Путін уже бачив готовність Трампа скоротити підтримку України з боку США і тепер намагається змусити його повторити цей крок, одночасно перекладаючи відповідальність на Київ, щоб він погодився на значно обмеженіше перемир’я, ніж те, яке вимагав Трамп.

Заява Білого дому щодо розмови з Путіним означає відступ адміністрації Трампа від її позиції, яку вона займала ще тиждень тому.

Коли минулого вівторка американська делегація зустрічалася з українцями в Джидді, вони змусили Київ погодитися на їхню пропозицію про “негайне” 30-денне повне припинення вогню. США заявили, що “м’яч” тепер на “російському боці”.

Однак ця вимога зникла з риторики Білого дому.

Натомість у заяві йдеться, що “рух до миру” розпочнеться з “перемир’я щодо енергетичної та інфраструктурної цілей”, а вже потім розглядатимуться подальші заходи щодо деескалації та повного припинення вогню.

Адміністрація Трампа представить це як значний прогрес, але Україна, ймовірно, розцінить це як тактику Путіна затягнути час – висуваючи обтяжливі умови та змушуючи США йти на поступки.

Добропілля

Автор фото,ДСНС

Підпис до фото,Удари Росії по Україні не припинились

Бажання Трампа замало для миру

Єлизавета Фохт, кореспондентка BBC:

У заявах, опублікованих Кремлем і Білим домом після півторагодинної розмови Дональда Трампа та Володимира Путіна, є багато важливих моментів.

Найголовніше – домовленість про негайне припинення ударів Росії та України по енергетичній інфраструктурі.

Цю ініціативу вже неодноразово обговорювали від початку війни, у тому числі за ініціативою України. Кілька разів здавалося, що Київ і Москва близькі до угоди, але вони її так і не досягнули.

Головною інтригою дзвінка залишалося питання про американську пропозицію щодо негайного 30-денного перемир’я на фронті.

Минулого тижня Володимир Путін заявив, що не заперечує проти припинення бойових дій, але висунув низку умов. Журналісти й аналітики кілька днів гадали, чи погодиться Білий дім хоча б на частину цих вимог (зокрема, повне припинення військової допомоги та мобілізації в Україні) або ж, навпаки, вимагатиме поступок від Москви.

Схоже, що ні того, ні іншого поки що не сталося.

Судячи із заяв Кремля, Путін продовжує наполягати на тому, щоб українська армія повністю відмовилася від західної підтримки, включно з розвідувальними даними. У заявах Білого дому не йдеться про те, що США розглядають таку можливість.

Щоб “продовжити зусилля з врегулювання українського питання”, лідери домовилися створити російську та американську експертні групи. Як у їхній роботі братиме участь Київ – поки що незрозуміло.

Фактично це означає дві речі.

По-перше, найближчими тижнями можна очікувати більше зустрічей на високому рівні щодо України.

По-друге, поки що очевидно, що одного лише бажання Трампа недостатньо для швидкого завершення війни в Україні

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *