У Польщі зростає ненависть до українців: як біженців цькують у соцмережах

У березні 2025 року образ українців у польському інтернеті був найгіршим від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Фото: facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce

Фото: facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce

У березні образ українців у польському інтернеті був найгіршим від початку великої війни. Ніколи раніше це не супроводжувалося такою сильною хвилею ворожнечі, звинувачень і дегуманізації. Про це пише “Польське радіо” з посиланням на дослідження Res Futura у співпраці з SentiOne, передає газета “Експрес”.

Фейки і агресія: як формують образ українців у польському інтернеті

Повідомляється, що наративи залишаються незмінними від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.  Про українських мігрантів відгукуються як про “соціально-економічний тягар” і як про причину злочинності, також у мережі поширюється наратив про “безглуздість” допомоги Україні в ситуації, коли вона не може виграти війну.

Згідно з дослідженнями, минулого місяця охоплення цього контенту на найпопулярніших соціальних медіаплатформах у Польщі становило 325 млн. У проаналізованій базі переважали коментарі про те, що допомогу Україні потрібно припинити і таким чином закінчити війну (32%). Своєю чергою 28% стосувалися необхідності усунути українських воєнних мігрнатів з публічного простору Польщі, а ще 25% — загрози злочинності внаслідок їх присутності.

Українців у Польщі найчастіше звинувачують у крадіжках, нападах та загалом зростанні злочинності (41% коментарів), зловживанні системою соціальних виплат (29%), відбиранні в поляків роботи і витісненні їх із публічного простору (21%), а також цькують нібито через брак вдячності та вибагливість (9%).

Питання Волинської трагедії більш популярне (понад 46%), ніж “злочинність” українських воєнних мігрантів (42%). Також часто згадувалися ексгумації вбитих на Волині та Східній Галичині і їхнє вшанування (понад 33%).

Однак, як зазначив Міхал Федорович з Європейського аналітичного колективу Res Futura, увагу привертає не кількість і обсяг наративів на цю тему, а нова риторика.

“Зміна стосується не стільки кількості таких дописів, скільки того, що в них міститься поширення агресії”, — наголосив експерт.

Автори цього контенту надзвичайно ефективні завдяки вмілому використанню алгоритмів платформи.

“Усі ці повідомлення — їхня частота, динаміка, темп — підігнані під алгоритм. Ми цього не досліджували, але я не виключаю, що є політичні кола в Польщі та за кордоном, для яких ця ситуація дуже зручна. З 2023 року головна мета російської пропаганди — не любити Росію, але ненавидіти українців, а тепер це почало потрапляти на надзвичайно сприятливий ґрунт”, — зазначив Федорович.

Скільки українців у Польщі?

Станом на кінець січня 2025 року  статус тимчасового захисту у польщі отримали 993 015 осіб з України. Польща — друга країна за кількістю біженців з України у Європі. На першому місці Німеччина — 1 170 250 осіб (27,3% від загальної кількості), на третьому перебуває Чехія — 394 985 осіб (9,2%). Це дані Євростату.

Якщо розглядати кількість біженців у співвідношенні до загальної чисельності населення кожної країни, найбільший відсоток одержувачів тимчасового захисту зафіксовано у:

  • Чехії – 36,2 біженця на 1000 осіб
  • Польщі – 27,1 на 1000
  • Естонії – 26,0 на 1000

Для порівняння, середній показник у Європейському Союзі становить 9,5 на 1000 осіб.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *