Верховна Рада України продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію в країні до 9 травня 2025 року. Призову на військову службу не підлягають військовозобов’язані, які мають відстрочку. Розповідаємо, хто має право на відстрочку згідно з українським законодавством, а також у яких випадках можна втратити її в лютому.
Відстрочка від мобілізації в лютому 2025 року – хто має на неї право
Відстрочка від мобілізації за новим законом “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (стаття 23) надається деяким категоріям військовозобов’язаних – на підставах, прописаних у цьому документі.
Зокрема, право на відстрочку мають:
- ті, хто має інвалідність будь-якої групи;
- військовозобов’язані, визнані тимчасово непридатними до несення військової служби (їм надається відстрочка від мобілізації за станом здоров’я на підставі висновку військово-лікарської комісії);
- військовозобов’язані, у яких близькі родичі мають інвалідність 1-ї або 2-ї групи (інвалідність 3-ї групи – в окремих випадках) та не мають інших родичів (окрім військовозобов’язаного), які можуть доглядати й утримувати особу, – тоді надається відстрочка від мобілізації на догляд за інвалідом, на таких самих умовах надається відстрочка від мобілізації на догляд за літньою людиною;
- ті військовозобов’язані, які мають трьох (і більше) дітей віком до 18 років і не мають заборгованості з аліментів, якщо закон зобов’язує їх платити – це відстрочка за сімейними обставинами.
Останній вид відстрочки має цілу низку підстав для її отримання, всі вони прописані у вищезгаданому законі. Зокрема, право на неї мають також ті, у кого близькі родичі загинули в період АТО, під час воєнного стану або визнані зниклими безвісти (у тих випадках, коли вони безпосередньо брали участь або забезпечували проведення заходів).
Відстрочка для студентів надається учням, які навчаються за денною або дуальною формою навчання, за умови, що вони здобувають освіту на рівень вищу за вже наявну. Також право на відстрочку мають педагоги і наукові співробітники з науковим ступенем, які працюють не менше, ніж на 3/4 ставки в навчальному закладі.
Зокрема, у постанові сказано, що ті відстрочки від мобілізації, які раніше були видані Міністерством економіки або через портал “Дія”, будуть дійсні тільки до 28 лютого 2025 року. Тож, як писав раніше УНІАН, щоб мати можливість надавати працівникам бронь від мобілізації, підприємства та організації, які визнані критично важливими, зобов’язані підтвердити свій статус до 28.02.2025. Тобто, до 28 лютого діє перехідний період, протягом якого компанії мають переоформити бронювання за новими правилами. На підставі цього можна буде отримати відстрочку від мобілізації.
Як отримати відстрочку від мобілізації
Якщо у військовозобов’язаного є законні підстави для відтермінування, то він має звернутися до ТЦК і СП (з паспортом і військовим квитком) і написати заяву на надання такої відстрочки. До заяви потрібно додати документи, які підтверджують право на відстрочку (можна копії, але завірені). Деяким категоріям військовозобов’язаних для цього не потрібно йти в ТЦК і СП, наприклад, відстрочка в “Резерв+” доступна для студентів, осіб з інвалідністю та багатодітних батьків.
Нагадаємо також, що відстрочка від мобілізації не надається на безстроковий час – її потрібно подовжувати в зазначені терміни. Перевірити, чи діє відстрочка, також можна через мобільний додаток “Резерв+”, зробити це можуть усі категорії військовозобов’язаних.
Comments (0)