Україні потрібно проводити швидку і якісну мобілізацію, не шукаючи нових незвіданих шляхів поповнення особового складу Сил оборони. Про це заявив генерал-лейтенант у відставці, колишній заступник начальника Генерального штабу ЗСУ Ігор Романенко в ефірі Київ24.

За його словами, є об’єктивні закони війни, обійти які не вдасться.

“Штучно стримується (мобілізація) і кажуть 25, 18 років – за ними майбутнє. Ну, поки майбутнє прийде, росіяни можуть просунутись до Дніпра і далі. Другий рік йде наступ, який ми не можемо поки що зупинити. І це наслідки того, що ще два роки тому, а взагалі з самого початку треба було, в повному обсязі реалізувати цю мобілізацію, яка повинна була б забезпечити постачання по потребі в Сили оборони України. Це не було зроблено ні на початку, ні два роки тому, ні за три роки війни”, – заявив Романенко.

Він підкреслив, що погоджується з тим, що каже керівництво країни, що треба озброєння, техніка від союзників, особливо американців. Але зауважив, що є об’єктивні закони війни.

“І вони полягають у тому, що в одній країні можна мати армію, де озброєння, техніка, навчені люди. І ця армія може бути ефективною і за меншої кількості. А в іншій державі, якщо немає сучасного озброєння, техніки й іншого, треба набирати такий потенціал (живої сили), щоб боротися з іншою армією тільки за рахунок збільшення кількості солдатів, з гіршою зброєю, гірше підготовлених і таке інше. І тут ніхто нічого краще не придумає. Ніяких українських нау-хау не відбудеться, тому що це об’єктивний закон війни”, – прокоментував Романенко.

Він підтримує рішення Ставки Верховного головнокомандувача відносно того, що першочергово будуть укомплектовувати бригади, які воюють на лінії зіткнення. Але водночас зауважив, що треба робити і це, і треба формувати бригади резерву.

“Україні потрібно виконувати у цій війні своє домашнє завдання – проводити швидку і якісну мобілізацію”, – наголосив генерал.

Романенко також пояснив, чому у команді новообраного президента США Дональда Трампа наполягають на мобілізації в Україні перед тим як надавати зброю і боєприпаси.

За словами Романенка, адміністрація Байдена також підіймала питання мобілізації, але зауважували, що віковий ценз є внутрішнім питанням України.

“Їх представник говорив, що велись розмови відносно того, що в Україні є мільйон поліцейських чи представників інших силових структур, які можуть поповнити війська на фронті. По-друге, вони кажуть, у вас є відставники 45-річні і треба їх залучити. От про цих говорили. Головне укомплектуйте свої частини, бо вони не ефективні через те, що ми будемо надавати озброєння, техніку, а людей нема і ефективність такого підходу дуже низька”, – розповів Романенко.

Водночас адміністрація Трампа, за його словами, говорить, що взагалі розмови про постачання Україні техніки і боєприпасів будуть вестись тоді, коли буде вирішене питання укомплектування підрозділів особовим складом.

“І вони вже говорили саме про це, щоб знижувати. Тому що в нас за два останні роки війни середній вік в ЗСУ піднявся з 42 до 43 років. Штурмова піхота, укомплектована 45-річними – це безумовно можна, але ефективно завдання по фізіологічним здібностям вони не виконають. Це можливості 25 плюс/мінус. І це світовий досвід. Якщо Україна говорить, що в нас є якісь унікальні підходи, то це не спрацює, бо є об’єктивні закони війни. І хто швидше і якісніше виконає вимоги цих об’єктивних законів, той і переможе”, – сказав Романенко.

Мобілізаційний вік в Україні

Як повідомляв УНІАН, президент України Володимир Зеленський прокоментував пропозиції стосовно зменшення мобілізаційного віку, які надходять від представників НАТО та інших країн-партнерів. За словами глави держави, вже “багато разів чули сигнали щодо віку наших військових, мобілізаційного віку тощо”, але наразі більше ста бригад Сил оборони України воюють на полі бою, і кожна з цих бригад щоденно потребує укомплектованості переважно зброєю.

“Техніка – бронетехніка, артилерія, все, що потрібно у кожній бригаді”, – уточнив Зеленський.

Також він зауважив, що у великої кількості бригад обладнання постійно виходить з ладу або потребує ремонту.

Тому, зазначив Зеленський, якщо говорити про збільшення кількості наших людей на полі бою, то спочатку необхідно укомплектувати бригади відповідною технікою і всі запити на неї є у наших партнерів. Президент наголосив, що людина повинна бути захищена.

Перед тим радник із нацбезпеки адміністрації президента США Джо Байдена Джейк Салліван заявив, що проблема з мобілізацією в Україні розвивалася з плином часу і стала більш гострою протягом минулого року. За його словами, Україні доведеться ухвалити самостійне рішення про те, необхідно чи ні знизити мобілізаційний вік до 18 років.