Купа іржавого металу – все, що залишилось від однієї з випущених по Київській області північнокорейських ракет KN-23. Hwasong-11Ga – така її офіційна назва – зовні схожа на ракету до російського оперативно-тактичного комплексу «Іскандер», однак має значно більшу бойову частину: близько 500 кілограмів вибухівки практично не залишають уламків.
У Київському науково-дослідному інституті судових експертиз (КНДІСЕ) вивчили уламки кількох KN-23, що Росія використала для ударів проти України. Що експертам вдалось дізнатись про ці північнокорейські ракети – розповідають Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Співпраця Росії та Північної Кореї активізувалася улітку 2023 року. Тоді міністр оборони РФ, на той час це Сергій Шойгу, вперше з часів розпаду СРСР поїхав з візитом до КНДР. Згодом російська армія отримала значні обсяги північнокорейських артилерійських боєприпасів, а вже наприкінці минулого року завдала по Україні першого удару балістичною ракетою KN-23.
Під час влучання майже все знищуєтьсяАндрій Кульчицький
«Вибух відбувається в одному місці і під час влучання майже все знищується», – розповідає Андрій Кульчицький, керівник лабораторії військових досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Тут вже вивчили уламки сотень російських ракет та дронів. З-поміж них червоний від іржі колір північнокорейського металу одразу кидається в очі: якість гірша, та й зварювання, кажуть в Інституті, на рівні майстра-початківця.
«Вже видно, що це «кореєць»: зі зварювання, зі заклепок, із наявності підшипника японського, який залишається після вибуху», – зазначає керівник лабораторії.
Андрій Кульчицький вказує на майже неушкоджений підшипник виробництва японського концерну NSK, – принаймні на це вказує відповідне маркування.
Незалежна антикорупційна комісія (НАКО) підготувала аналітичний матеріал щодо використання західних компонентів у північнокорейських ракетах. Там дослідили рештки ракети, яка впала у Полтавській області у вересні 2024 року.
«Ми мали змогу побачити декілька компонентів з різних країн, декілька компаній. Передусім американські. Одна з них, по суті, є нідерландською, але так само має потужності в Америці, тому її можна вважати нідерландсько-американською. Окрім того, ми бачили там Швейцарію і ми бачили там Британію», – розповідає старша дослідниця НАКО Вікторія Вишнівська.
Британська компанія відгукнулася на запит дослідників і довела, що нібито її складові у ракеті – підробка. Але щодо інших західних компонентів так не скажеш.
Повністю обмежити постачання будь-якої мікроелектроніки неможливо
«Я постійно повторюю, що повністю обмежити постачання будь-якої мікроелектроніки до Росії, Ірану, Північної Кореї неможливо. Тому що ми існуємо в умовах глобалізованої економіки», – зазначає Вікторія Вишнівська.
Однак дослідниця вважає, що такий імпорт варто максимально ускладнити, зокрема більш жорстким експортним контролем і накладанням вторинних санкцій на країни, які допомагають Росії, Ірану та КНДР отримувати цінну мікроелектроніку.
«Те, що ми бачили з публікації інших наших колег, їм вдалося відслідкувати певні компоненти, які опинилися в КНДР, і вони приїхали, скоріш за все, з Китаю», – зауважує Вікторія Вишнівська.
Вперше KN-23 Північна Корея продемонструвала на військовому параді 2018 року. Вже у 2019-му Пхеньян розпочав її випробування. Дальність застосування оцінюють у 450 кілометрів з бойовою частиною 500 кг та 690 км з легшою. У 2024 році з’явилися свідчення про випробування цих балістичних ракет на дальність до 900 кілометрів.
Ні одна з них у ціль не влучилаАндрій Кульчицький
«Ми досліджували тут, на Київщині, застосування 4 північнокорейських ракет, ні одна з них у ціль не влучила, розкид великий по полях і куди вони летіли – дуже важко встановити», – розповідає Андрій Кульчицький.
Попри те, що вибух знищує ракету майже повністю, все ж певні уламки навіть візуально дають змогу підтвердити її походження.
«Ось бокова частина з залишками гаргроту (елемент на корпусі ракети, що захищає її від зовнішнього навантаження – ред.). Ми робили порівняння, заміри, які показують, що бонки, які розташовані на тілі [ракети], чітко відповідають тим, які є на північнокорейських ракетах», – Андрій Кульчицький згадує про фото керівника Північної Кореї Кім Чен Ина на заводі «11-го лютого» у місті Хамхин, де і роблять ці балістичні ракети.
Comments (0)