Унікальну покутську вишиванку презентували у Львові

462079413_952470610257998_7300699916757380111_n
Фото/ Львівський палац мистецтв

У Фотомузеї, що розташований у Львівському палаці мистецтв, показали унікальну вишиту сорочку з міста Городенки. Її майстриням вдалося відновити в автентичному вигляді.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці Львівського палацу мистецтв.

Там розповіли, що завдяки ініціативі прогресивних жінок Городенки, старовинну сорочку спочатку віднайшли у приватній колекції, а тоді відтворити з ці узори, які збереглися.

Крім того, на виставці презентували й іншими зразками традиційного одягу з Городенківського строю. Зокрема, тут можна було побачити різноманіття прикрас.

Унікальну покутську вишиванку презентували у Львові - 1
Покутська вишиванка. Фото/ Львівський палац мистецтв

Вишиті сорочки в різних регіонах нашої країни вражають своєю різноманітністю. Традиції кожного регіону відбилися в народній вишивці. Це призвело до появи характерних особливостей вишивки в конкретних регіонах. Збираючись купити вишиванку , варто дізнатися про ці особливості. У цій статті ми розберемо вишивку Покуття.

Унікальну покутську вишиванку презентували у Львові - 2
Фото/ Львівський палац мистецтв

Покуття є історичною місцевістю західній частині України. Вона знаходиться між річками Черемош і Прут. У цьому регіоні живуть українці, молдавани та інші національності. Назва цієї місцевості пов’язано з містечком Кути, хоча центром регіону вважається місто Коломия. Гірські райони Покуття відносять також до Гуцульщини.

  Чоловіки в цій місцевості носили довгі лляні вишиванки з коміром-стійкою. У старших чоловіків зазвичай був вишитий тільки комір, а у молодих хлопців сорочка мала вишивку і спереду.

Унікальну покутську вишиванку презентували у Львові - 3
Фото/ Львівський палац мистецтв
Унікальну покутську вишиванку презентували у Львові - 4
Фото з презентації вишитої сорочки та традиційного одягу/ Львівський палац мистецтв

Покутські вишиванки для жінок створювалися з льняного полотна. У святкові дні дівчата і жінки одягали сорочки з більш тонкої тканини, прикрашені широкими смугами вишивки. Як і у чоловіків, на жіночих сорочках також був комір-стійка, оброблений вишивкою. Вишивали жіночі сорочки і на манжетах. І молоді дівчата і багаті жінки носили жіночі сорочки-вишиванки з повністю вишитими спереду рукавами.

  Традиційна вишивка Покуття створювалася зеленими, чорними, червоними і жовтими нитками. Зелена вишивка виконувалася як світлим, так і темно-зеленим відтінком. Червоний колір був переважаючим в покутської вишивці, але в різних селах його відтінки відрізнялися. У Городенківському районі частіше вишивали темно-вишневим цвітом, у Коломийському – темно-червоним. У селах близько Снятина червоний колір поступався у вишивці першість чорному. Улюбленим візерунком вишивальниць Покуття були композиції з чотирикутників.

Унікальну покутську вишиванку презентували у Львові - 5
Фото/ Львівський палац мистецтв
Унікальну покутську вишиванку презентували у Львові - 6
Традиційні українські прикраси. Фото/ Львівський палац мистецтв

 У деяких селах Снятинського і Городенківського районів зустрічалася і вишивка білим по білому. Такий технікою вишивалися геометричні орнаменти, представлені ромбами, ламаними лініями, 8-променевими розетками. Також використовували такі техніки, як вирізування, виколювання і подібні. Завдяки їм вишиванки жіночі, створені Покутськими майстринями, виглядали повітряними і легкими.

  У Снятинській вишивці орнаменти включали різні рослинні мотиви. На сорочках також вишивалися зображення птахів. У Городенківської вишивці зазвичай використовувалася техніка хрестиком. Також в цій місцевості вишивали «Коциком» – так називається досить складна техніка, яка зараз забута.


Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *