Вартість землі в Україні значно зросла: де краще продавати гектари
В Україні зросла ціна на землю. У другому кварталі 2024 року (квітень-червень) вона здорожчала до середніх 43,5 тис. грн за гектар. Що на 3,7% перевищує ціну I кварталу (січень-березень) та одразу на 15,3% IV кварталу 2023 року (жовтень-грудень).Play Video
Про це йдеться у дослідженні Київської школи економіки (KSE). Його автори зазначають: вартість т.зв. “товарної землі” (сільгосппризначення) склала ще більше – середні 44,8 тис. грн/га.
За підрахунками спеціалістів в торгівельному обігу переважає земля, яка раніше підпадала під мораторій на продаж. Це так звані товарні землі та землі для ведення особистого селянського господарства (землі ОСГ).
“Якщо порівнювати середньозважені ціни червня 2024 року до грудня 2023 року, то середньозважена ціна для всіх земель зросла за цей час на 18,6% з 37 тис. грн за гектар до 44,0 тис. грн за гектар. Навіть попри те, що ціна у червні скоротилася на 3% стосовно цін у травні 2024 року, які були рекордними за весь час спостережень на ринку сільгоспземель і сягнули 45,3 тис. грн за гектар для всіх проданих земель і 46,3 тис. грн за гектар для так званих “товарних” земель”, – розповіли експерти.
Де ціни найнижчі
Загалом, зазначили вони, вартість землі в різних регіонах України коливається від середніх 30,4 до 78,4 тис. грн/га. Найдешевше, за даними аналітиків, коштує земля у Запорізькій області – в середньому 30,4 тис. грн. А також:
- Донецькій, Херсонській – 33,4 тис. грн;
- Сумській – 34,4 тис. грн;
- Миколаївській – 35 тис. грн.
Де купувати землю найдорожче
Найдорожче – 78,4 тис. грн. – на Франківщині. А крім того, в:
- Полтавській – 57,7 тис. грн;
- Львівській – 56,8 тис. грн;
- Тернопільській областях – 55,9 тис. грн.
При цьому підкреслюється: високі ціни в західних областях України, ймовірно, пов’язані з обмеженнями на ринку, що призводять до високих транзакційних витрат. Зазначається: враховуючи, що в середньому розмір “товарної” ділянки у Львівській області складає 0,5 га, а в Івано-Франківській – 0,4 га, “вартість земельної ділянки може бути пропорційною з витратами на оформлення угоди”. Що може “просто знижувати мотивацію до укладання подібних угод”.
“Відтак, угоди купівлі-продажу в цих областях укладаються з більшими ділянками (в середньому 0,7 га в Івано-Франківській області, і 1 га у Львівській, що практично вдвічі більше від розміру успадкованих ділянок), та ділянками, що мають, ймовірно, кращі ґрунти. Що і спричиняє високі середні ціни в цих регіонах”, – йдеться в дослідженні.
Comments (0)